Генетичний взаємозв'язок між вуглеводнями. Генетичний зв'язок граничних одноатомних спиртів із вуглеводнями Презентація до уроку генетичний зв'язок вуглеводнів


«Мета хімії полягає не у виготовленні золота та срібла, а у виготовленні ліків» Парацельс (), швейцарський лікар.


Прочитайте текст і виконайте завдання Не порахувати успіхів медицини: На початок нинішнього століття Геноми, клони та вакцини Увійшли до тями людини. Хвилювання, щастя, радість, болі – Закони хімії в основі, Але як вони працюють? Проникнемо в таємниці всесвіту, Адже ця гострота бажання Визначає наші дні.


Наука давня точна: Аргументує вона (І Парацельс того хотів) Баланс здоров'я та стресів Як рівновага процесів, що йдуть у клітинах наших тіл. Необережним впливом Змістити баланс зовсім нескладно, Здоров'ю сильно нашкодити. Наука нам дає рішення, Щоб хвороби руйнування За півкроку попередити.




















Виконайте завдання 1.Напишіть повні та скорочені структурні формули всіх речовин, названих у вірші. 2. Перерахуйте фактори, що впливають на усунення хімічної рівноваги. 3. Поясніть значення слова "синтез" (синонім?). Яким буде наукове поняття - антонім слова "синтез"? 4. Складіть ланцюжок перетворень речовин, розглянутий у вірші. Назвіть усі речовини. 5.Напишіть рівняння хімічних реакцій, за допомогою яких можна здійснити такі перетворення: етанолацетальдегідустова кислотаоксид вуглецю (IV) 6. Чи згодні Ви з твердженням, що СЛОВО може бути ЛІКАМИ? Дайте розгорнуту відповідь.

Розділи: Хімія

Тип уроку:узагальнюючий урок.

Цілі уроку:

  • Освітні: формування цілісного уявлення про склад, будову, властивості та застосування основних класів вуглеводнів на основі їх порівняльної характеристики.
  • Виховні: виховання дисциплінованості та самостійності у процесі засвоєння та застосування знань у нестандартних ситуаціях, відповідальності за результати навчальної праці.
  • Розвиваючі: розвиток інтересу до предмету, творчих здібностей, уваги, аналітичні навички.

Очікувані результати уроку:учні повинні знати основні характеристики найважливіших класів вуглеводнів; вміти прогнозувати склад, будову та властивості представників класів, складати генетичні зв'язки між різними класамивуглеводнів, а також пов'язувати неорганічні речовини з органічними.

Обладнання:ПК, проектор, екран, мультимедійна презентація «Вуглеводні», колекція речовин «Вуглеводні», ІВП «Генетичний зв'язок вуглеводнів».

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Вступне слово вчителя.Сьогодні на уроці ми підіб'ємо підсумки вивчення теми «Вуглеводні». Кількість органічних речовин, що містять у своєму складі атоми двох хімічних елементів- Вуглецю і водню, дуже велике. Ми розглянули лише найважливіші класи вуглеводнів та основні закономірності, що описують їх склад, будову та властивості. ( Додаток 1 ).

Запитання: Які речовини називаються вуглеводнями?
(Відповідь учнів: вуглеводні – це органічні сполуки, що складаються з вуглецю та водню)
Ви вивчили усі класи вуглеводнів. Сьогодні проведемо узагальнюючий урок із цієї теми.
Питання: як ви вважаєте, яка мета нашого уроку? (висловлювання учнів)

Різноманітний світ вуглеводнів можна поділити на три групи: граничні, ненасичені, циклічні. А які представники цих груп вам відомі? Основні фізичні властивості? (Демонстрація колекції)
До граничних вуглеводнів відносяться алкани, до ненасичених - алкени, алкадієни, алкіни, до циклічних - циклоалкани, арени. ( Додаток 1 ).

А яке практичне значення мають ці речовини? ( Додаток 1 ).

Вуглеводні грають найважливішу рольу нашому житті: служать сировиною для отримання пластмас, гуми, ліків, волокон, засобів побутової хімії, несуть у наші будинки світло та тепло.

1. Назва алкену, що складається з трьох атомів С.(пропен)
2. Назва реакції приєднання водню. (гідрування)
3. Речовини, що мають однаковий кількісний склад, але відрізняються за будовою та властивостями називають (ізомери)
4. Назва термічного розкладання нафтопродуктів, що призводить до утворення вуглеводнів з меншим числом атомів в молекулі. (крекінг)
5. Назва частки, що має неспарений електрон. (Радікал)
6. Вуглеводень з двома подвійними зв'язками, що має формулу С4Н6.

IV. Робота у групах– проектне завдання на тему «Вуглеводні» (складання презентації).

(4 групи: 1. алкани; 2. алкени; 3. алкіни, алкадієни; 4. арени та циклоаклкани.)

1. Розподілити клас на 4 групи.
2. Кожна група обирає певний клас вуглеводнів (можливо цей клас не вивчається в курсі шкільної хімії.).
3. Група узгодить свій вибір із учителем.
4. Приступає до виконання завдання.

План виконання.

1. Загальна характеристикакласу (загальна формула, визначення, особливості класу вуглеводнів)
2. Виберіть конкретний вуглеводень – представник класу та дайте його характеристику за показниками:

  • Назва речовини, її молекулярна, структурна формула.
  • Назва класу, особливості будови, загальна формула, вид гібридизації атома вуглецю, валентний кут, просторова будова.
  • Ізомерія.
  • Знаходження у природі
  • Фізичні властивості.
  • Хімічні властивості:
    а) реакція горіння
    б) реакція заміщення
    в) реакція приєднання
    г) інші властивості
  • Способи одержання в промисловості та лабораторії.
  • Області застосування.

Виступ від гурту 3-5 хвилин.

У ході уроку слід виконувати ІОП (заповнення таблиці, складання генетичних ланцюжків – Додаток 2 ), використовуючи опорні таблиці та взаємозв'язки вуглеводнів. ( Додаток 1 ).

V. Індивідуальне завдання розв'язання поурочного тесту

Тема «Вуглеводні»

Тема: «Генетичний зв'язок вуглеводнів та їх похідних».

Ціль:

    розглянути генетичний зв'язок між типами вуглеводнів та класами органічних сполук;

    узагальнити та систематизувати знання учнів про вуглеводні та їх похідні на основі порівняльної характеристики їх властивостей.

    розвиток логічного мислення, спираючись на хімію вуглеводнів та їх похідних.

    формування навичок самоосвіти в учнів.

Завдання уроку:

    розвивати в учнів здатність до цілепокладання, планування своєї діяльності на уроці;

    розвивати в учнів логічне мислення (за допомогою встановлення генетичного зв'язку між різними класами вуглеводнів, висування гіпотез хімічних властивостейах незнайомих органічних речовин);

    розвивати в учнів здатність до порівняння (з прикладу порівняння хімічних властивостей вуглеводнів);

    розвивати інформаційно-пізнавальну компетентність учнів;

    розвивати в учнів хімічну мову, здатність аргументовано відповідати на питання,

    розвивати комунікативні здібності учнів, виховувати вміння вислуховувати відповіді однокласників.

Тип уроку:

    з дидактичної мети – вдосконалення знань,

    за способом організації – узагальнюючий.

Методи:

    словесні (розмова),

    практичні - складання схем перетворень та їх виконання,

    виконання самостійної роботи.

Вчитель:

Органічна хімія - наука про життєво важливі речовини.
Вуглеводні мають велике значення для сучасних галузей промисловості, техніки, повсякденного життя людей. Ці речовини, як в індивідуальному стані, так і у вигляді природних сумішей (газ, нафта, вугілля), служать сировиною для виробництва десятка тисяч складніших органічних сполук, несуть у наші будинки тепло та світло.

Мультимедіа-презентація

У нашому житті органічні речовини займають дуже велике місце. На сьогоднішній день їх налічується понад 20 мільйонів. Без них з ужитку зникли б багато звичних речей: вироби з пластмас і гуми, засоби побутової хімії, косметика. Щодня синтезуються дедалі нові речовини. Знати все про все неможливо. Але можна зрозуміти основні закономірності, що застосовуються у перетворенні органічних речовин.

Велике значення мають розробки наших російських учених – Н.Д.Зелінського, В.В.Марковникова, Б.А.Казанського, М.Г.Кучерова.

Вчитель:
Які класи вуглеводнів ви знаєте, називайте відразу з загальною формулою.

Таблиця "Класифікація речовин"

Відповісти на питання:

Вчитель:

Чим відрізняються за складом вуглеводні різних типів?

Учні(числом атомів водню)

Вчитель:

Які реакції слід провести, щоб із одного типу вуглеводнів отримати інший?

Учні:

(Реакції гідрування або дегідрування.

Так можна здійснити більшість переходів, однак цей спосіб отримання вуглеводнів не є універсальним. Стрілки в схемі вказані вуглеводні, які безпосередньо можна перетворити один на одного однією реакцією).

Вчитель:

Схематично це виглядає так:

Завдання:для закріплення вивченого матеріалу здійсніть кілька ланцюжків перетворення. Визначте тип кожної реакції:

Вчитель:Ви знаєте, що генетичний взаємозв'язок існує не тільки між вуглеводнями, а й між їх похідними – кисневмісними органічними речовинами, які в промислових масштабах одержують із продуктів переробки нафти, газу та вугілля. Давайте виявимо цей взаємозв'язок на прикладі ланцюжків перетворення:

Робота учня на інтерактивній дошці.

Це дозволяє здійснити цілеспрямований синтез заданих сполук, використовуючи низку необхідних хімічних реакцій (ланцюг перетворень)

Фрагмент відео-сюжету.

Завдання: скласти рівняння реакцій, вказати умови протікання та тип реакцій.

Висновок:Сьогодні на уроці – на прикладі генетичного зв'язку органічних речовин різних гомологічних рядівми побачили та довели за допомогою перетворень – єдність матеріальної єдності світу.

Домашнє завдання:

Вирішити завдання:Дано 2 моль етилового спирту.

Скільки утворюється 1 ряд – грам диброметану;
2 ряд – літрів вуглекислого газу
3 ряд - грам етиленгліколю;

Повторити теми з гомології та ізомерії: скласти формули одного та двох ізомерів складу .